Coraz bliżej do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Opolski sztab ogłasza nabór wolontariuszy.

Kolejny finał odbędzie się 12 stycznia 2020 roku, pod nazwą Wiatr w Żagle dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

Ruszyła już rejestracja na wolontariuszy, którzy w dniu finału będą kwestować z puszka i serduszkami na ulicach naszego miasta. W tym roku zostanie także uruchomiona możliwość rejestracji online – wolontariusz ma możliwość zgłoszenia się za pomocą strony iwolontariusz.wosp.org.pl i samodzielnego uzupełnienia formularza zgłoszeniowego. Osoby niepełnoletnie powinny poprosić opiekuna (rodzica) o pomoc i założenie konta opiekuna wolontariusza. Zgłoszenie do sztabu nie jest jednoznaczne z zostaniem wolontariuszem. Po wysłaniu zgłoszenia należy udać się do Sztabu, aby potwierdzić dane, które zostały wpisane do formularza. Pamiętając, że każdy Sztab ma ograniczoną liczbę miejsc, rejestracja internetowa potrwa dwa tygodnie lub do wyczerpania wolnych miejsc. Zgłoszenie niepotwierdzone może zostać odrzucone.

Rekrutacja w sztabie to standardowa, dotychczasowa forma – wolontariusz kontaktuje się ze sztabem w Młodzieżowym Domu Kultury na ul. Strzelców Bytomskich 1 i udaje się tam na spotkanie ze wszystkimi niezbędnymi danymi oraz swoim zdjęciem, aby wypełnić formularz.

Szczegóły zdradza Patryk Środa z Sztabu WOŚP Opole.

Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny" – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Fundacja WOŚP zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie tych  dzieci. Orkiestra skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Należą do nich: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe. Cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

W ramach zakupu ze środków zebranych podczas 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem był zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, zakończył się rekordowym wynikiem blisko 176 milionów złotych. W akcję zaangażowało się 1 687 sztabów (w tym 86 sztabów zagranicznych), kwestę prowadziło 120 tysięcy wolontariuszy, a do darczyńców WOŚP trafiło około 35 milinów serduszek. Na kwotę zebraną w 27. Finale WOŚP złożyły się: zbiórka publiczna (88 893 503,89 zł), darowizny przekazane na cel akcji poprzez kanały elektroniczne (86 055 296,90 zł) oraz dary rzeczowe w postaci sprzętu medycznego (o łącznej wartości 989 916,77 zł).

Więcej informacji znajdziecie na stronie:
https://www.facebook.com/opolewosp/?epa=SEARCH_BOX

Ewelina Jaglo
fot.:https://www.facebook.com/opolewosp/

Źródło: https://www.wosp.org.pl/aktualnosci/na-co-gra-wosp-w-2020-roku?fbclid=IwAR1tbTyeqCBUa7LsNxeSBBo_lZ_BGTzcqXPDNS5OtGfPnjlbozjEfPkU1Lg