Październik, a zwłaszcza koniec miesiąca, to czas zadumy nad przemijalnością ludzi, rzeczy i chwil. Z tej okazji Filharmonia Opolska sięga po inspiracje zmarłego Tomasza Stańki, polskiego trębacza jazzowego i kompozytora . Po raz kolejny przedstawi cykl koncertów klubowych promujących blues.


Filharmonia Opolska w sezonie artystycznym 2018/2019 przedstawiła cykl koncertów klubowych. Wydarzenia te, pod wspólnym hasłem Blues jest w FO.rmie odbywały się raz w miesiącu i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy. Idąc za ciosem, filharmonia proponuje nowy cykl koncertów, „ Jazz jest w FO.rmie.”

O idei koncertu Zaduszek Jazzowych w Filharmonii Opolskiej, opowiedziała Beata Siwicka, Specjalistka ds. Impresariatu GO.

Blues i jazz są ze sobą integralnie połączone. Pierwszym i głównym źródłem jazzu był blues. W najbliższą niedzielę, 3 listopada o godz. 18:00, będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, Zaduszki Jazzowe „Tribute to Tomasz Stańko”. W koncertach promujących jazz pojawi się grono wybitnych instrumentalistów zaliczanych do czołówki polskiego jazzu, m.in. polski gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański, wibrafonista Bernard Maseli, gitarzysta Marek Raduli, pianista Paweł Tomaszewski, saksofonista Piotr Baron i wielu innych.

„Tribute to Tomasz Stańko”- Piotr Schmidt Quartet feat. Wojciech Niedziela

7 grudnia 2018 r. w Gliwicach miała miejsce premiera najnowszej płyty Piotra Schmidta i jego kwartetu – Tribute To Tomasz Stańko. Krążek nagrany w towarzystwie jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych – Wojciecha Niedzieli oraz kontrabasisty Macieja Garbowskiego i perkusisty Krzysztofa Gradziuka. Z Wojciechem Niedzielą, Schmidt współpracuje już od trzech lat, a we wrześniu 2017 roku nakładem wydawnictwa SJRecords ukazała się ich pierwsza wspólnie nagrana płyta – Dark Morning. Jak Piotr Schmidt się wypowiada, jest hołdem i podziękowaniem złożonym zmarłemu 29 lipca 2018 roku artyście za ogromną inspirację i niesamowite emocje, których muzyka Stańko mu dostarczała przez wiele ostatnich lat. Wulf Müller, szef muzyczny wytwórni Okeh Records, współpracownik Sony Music Germany i przede wszystkim jeden z najbardziej cenionych recenzentów muzyki jazzowej opublikował na swoim blogu Top listę najlepszych albumów jazzowych wydanych w 2018 roku na świecie. Znalazł się w nim projekt Tribute to Tomasz Stańko.

Bardzo przeżyłem jego śmierć. Pomimo tego, że znaliśmy się przelotnie, ostatnie około 20 lat jego twórczości ogromnie mnie zainspirowało. Jego niesamowite, dogłębnie przenikające i szerokie brzmienie, koncepcja grania zespołowego, frazowanie, jego opowieści i historie wyrażane w taki sposób, że człowiek drży, będąc w upełnie innym świecie. Wzbierają w człowieku tak silne, intensywnie przeżywane emocje… Stańko nasycał mnie swoją muzyką i przekazem przez wiele ostatnich lat. (Piotr Schmidt)

PIOTR SCHMIDT
Trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt grał na większości najbardziej liczących się festiwali jazzowych w Polsce i wielu w Europie. Współpracował lub współpracuje z największymi nazwiskami polskiego jazzu, a także artystami zagranicznymi.

Zapowiadające się Zaduszki Jazzowe w Filharmonii Opolskiej, to z pewnością wyjątkowa i nie ostatnia propozycja tego roku (kalendarzowego). Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z propozycją oraz zakupu biletów za pośrednictwem strony.
Cena biletu: 35 zł

Mateusz Siedlecki
Materiały prasowe Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera