„Myślę, że najlepsze fotografie powstają na obrzeżach wydarzeń. Fotografując w różnych sytuacjach, zawsze najciekawsze zdjęcia powstawały nie w samym centrum wydarzeń tylko w ich otoczeniu”.

Cytat Williama A. Allarda jest idealnym opisem wystawy Wold Press Photo organizowanej przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu.

World Press Photo jest najbardziej prestiżowym konkursem fotografii reporterskiej na świecie. To już 62 edycja tego wydarzenia. W tym roku wzięło w nim udział 4738 fotografów z 129 krajów, którzy łączenie przedstawili 78 801 zdjęć, spośród których jury wybierało jedno, które najlepiej dokumentuje wydarzenia minionego roku.

World Press Photo to niezależna fundacja z siedzibą w Amsterdamie. Rozwija ona i promuje sztukę wizualną, podejmującą inicjatywy na całej kuli ziemskiej.

To nie pierwszy raz, kiedy Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu organizuje wystawę zdjęć WPP. O tym co na celu ma to przedsięwzięcie opowiedziała nam Anna Cieśla, pracownik działu programowego GSW.

 

W tym roku zwycięska fotografia należy do Johna Moore’a. Obraz Dziewczynka płacząca na granicy została zdjęciem roku – podejmuje problem imigrantów. Yanele Sanchez płacze podczas poszukiwania matki, Sandry Sanchez. Fotografia ta stała się symbolem kryzysu imigracyjnego pomiędzy Meksykiem, a Stanami Zjednoczonymi.

To tylko jedno z wielu zdjęć, które pokazuje problemy współczesnego świata; problemy, które dzieją się często niedaleko nas, jednak jesteśmy zbyt zajęci, żeby zwrócić na nie uwagę i zareagować. Wystawa World Press Photo ma na celu uświadomienie nas, co dzieje się za rogiem. To nie tylko zwykły pokaz zdjęć, który pozwala nam obserwować pracę i zwycięstwo laureatów takich kategorii jak: zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka czy przyroda. Wystawa ma nas uświadomić o zdarzeniach, które miały miejsce w minionym roku – zdarzenia dramatyczne, a wręcz tragiczne i trudne do zaakceptowania. Jest to przede wszystkim niezwykła wycieczka po świecie polityki, żywiołów, sportu i natury. Czy właśnie takie przedsięwzięcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Opola? Na to pytanie odpowiedziała również Anna Cieśla.

 

Kiedy i dlaczego warto przyjść, aby zobaczyć tę wystawę?

 

W wystawie może wziąć udział prawie każdy, ponieważ jest nałożone ograniczenie wiekowe – wystawę można odwiedzać od 15 roku życia. Wernisaż jest płatny:
 bilet ulgowy – 5 złotych;
 bilet normalny – 10 złotych;
 bilet rodzinny – 25 złotych;

Dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Placu Teatralnym 12 oraz pod numerami telefonów: (77) 402 12 35, (77) 402 51 34.

Paulina Boron
Fot.: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
Cytat: William Albert Allard