„Nawet w dzisiejszych czasach, przy całym postępie technologii i rozwiniętej kulturze, wciąż musi być ważne, by przynajmniej raz na jakiś czas znaleźć dzikie miejsce, gdzie ziemia i zwierzęta, które ją zamieszkują, mówią najgłośniej, a słońce i księżyc dyktują rytm życia. Jedynie w ten sposób będziemy pamiętać, gdzie jest nasze właściwe miejsce w porządku rzeczy.”

Alaska to jedno z najzimniejszych miejsc na świecie, ale również najdzikszych, gdzie przyroda nadal rządzi się własnymi prawami. Te wyjątkowe okoliczności uświadamiają nam jak mały staje się człowiek w obliczu natury. Niesprzyjająca aura sprawia, że gęstość zaludnienia jest mniejsza niż dwie
osoby na milę kwadratową, a na ok. 20 mieszkańców przypada jeden niedźwiedź.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wspaniały fotograf, wykładowca, autor książek i wystaw fotograficznych oraz ponad stu artykułów, jak i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej – wyruszył w trzymiesięczną podróż życia właśnie na Alaskę, aby odbyć staż naukowy w trzech Narodowych Ostojach Przyrody – Kenai, Koyukuk i Nowitna. Jednak była to nie tylko wyprawa w celach edukacyjnych, pan Sebastian obcował z tą dziką stroną Alaski, która zaowocowała w wyjątkowe wspomnienia, takie jak: 900-kilometrowy spływ wzdłuż brzegu Jukonu, obserwacja drapieżnych ptaków czy łowienie ryb w rzekach, w których roiło się od łosi. Jednak największymi wyzwaniami były dla niego samotne, leśne wędrówki pełne świeżych tropów niedźwiedzi, otarcie się o pożar tajgi i rzeczne tsunami. Spotkał się również z Atabaskami – ludźmi, którzy żyją w niemal odciętych od świata wioskach; na granicy nowoczesności i tradycyjnego stylu życia odziedziczonego po przodkach.

Sebastian R. Bielak pierwszy raz zagości w Filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Czego możemy się spodziewać i czego będzie dotyczyło spotkanie z tą niezwykłą i wszechstronną osobą? Opowiedziała nam pani Gabriela Zacharańska – kierownik Filii nr 4 MBP.

 

Tego typu wydarzenia – spotkania z autorami i podróżnikami – cieszą się popularnością wśród mieszkańców Opola. Jednak dla kogo najbardziej skierowane są tego typu eventy i kto może wziąć w nich udział?

 

Udział w tym spotkaniu może być ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim okazją na poznanie codzienności ludzi, którzy zamieszkują tereny dzikiej i zimnej Alaski. Wydarzenie jest bezpłatne i odbędzie się 8 listopada o godzinie 18:00 w Filii nr 4 MBP na ul. Ks. Opolskich 48-50.

Paulina Boron

Cytat: Guy Grieve – Zew natury. Moja ucieczka na Alaskę
Zdjęcie: Million Mile Secrets (https://millionmilesecrets.com/wp-content/uploads/shutterstock_5566626941-600×400.jpg)