Każdy, kto w jakikolwiek sposób jest lub był związany z uczelnią wyższą wie, że maj to miesiąc wielkich studenckich imprez – Juwenaliów. I choć słowo to już samo w sobie brzmi bardzo pozytywnie opolskich studentów jeszcze bardziej cieszy gdy słyszą, że zbliżają się Piastonalia.

Już od rana 22 maja za sprawą zajęć tanecznych kampus Uniwersytetu Opolskiego dosłownie wirował w rytm muzyki. W czasie, gdy stoiska z jedzeniem i innymi atrakcjami szykowały swoje miejsca na przywitanie studentów na orliku niemal wrzało z emocji towarzyszącym Orlikonaliom.  Odbył się tam m.in. turniej piłki nożnej, w którym wzięło udział wielu zdolnych piłkarzy, amatorów tylko z nazwy. Najlepsza okazała się być drużyna składająca się z pracowników UO. Widzowie mieli okazję doznać większych wrażeń niż w czasie oglądania niejednego meczu.

Świetnym pomysłem idealnie pasującym do pięknego słonecznego dnia okazały się leżaczki dostępne w strefie ChillOut. Był one niemal bez przerwy oblegane przez grupy przyjaciół cieszących się swoim towarzystwem. Strefa ta okazała się również idealnym miejscem na poznanie nowych ludzi i odpoczynek przed muzycznym szaleństwem, jakie zaczęło się już o 18 na małej scenie koło domu studenckiego Niechcic. Jako pierwsi na scenie zawitali znani i lubiani przez studentów Uniwersytetu OpolskiegoTooHot, a zaraz po chłopakach mikrofon przejął Dj PYDZIK. Dla mnie odkryciem i zarazem gwiazdą wieczoru okazał się być Dj Rush, który wraz ze znajomymi z Erasmusa urządził na parkingu akademika międzynarodową imprezę.

Wraz z zapadaniem zmroku coraz więcej studentów zbierało się pod małą sceną. Przychodząc już na ostatni koncert trudno było znaleźć miejsce pod samą barierką, lecz mimo to nastroje dopisywały, a tańczący znajdowali sobie miejsce do zabawy.

Trzeba zaznaczyć, że jest to dopiero początek, a największe atrakcje przewidziane są na kolejne dni. Pomimo tego spytaliśmy uczestników pierwszego dnia Piastonaliów o ich odczucia i oczekiwania co do imprezy.

Czy podoba ci się tegoroczny line-up?

 

Jak ogólne wrażenia – czy jesteś czymś pozytywnie zaskoczona/y?

 

W czasie imprezy przez kampus przewijało się wiele osób z kolorowymi plakietkami na szyjach. Niektórzy z nich to organizatorzy, służba techniczna, media czy gwiazdy. Lecz wiele z tych osób to prawdziwi bohaterowie. Są to wolontariusze, którzy poświęcają swój czas, by tak naprawdę wydarzenie to mogło się odbyć. Specjalnie dla Was udało nam się ukraść chwilę bezcennego czasu wolontariuszy i zamienić z nimi kilka słów.

Czemu zostałaś/eś wolontariuszem?

 

Jak nastroje i przygotowania do Piastonaliów?

 

Pierwszy dzień Piastonaliów 2023 już za nami, ale nie ma co się smucić, ponieważ z każdą chwilą kampus zaskakuje atrakcjami coraz bardziej. Warto wspomnieć, że Uniwersytet Opolski jest jedną z nielicznych uczelni w Polsce, która daje studentom możliwość zabawy w rytm muzyki topowych artystów całkowicie za darmo.

Do zobaczenia na kampusie!

Magdalena Turło, Laurencja Boruc

Fot.: Michał Dolipski