Muzyka naszych dziadków i rodziców zostawiła niesamowitą spuściznę, na podstawie której tworzone są nowoczesne utwory. Co ciekawe oprócz powstawania świetnych coverów, to artyści kształtują piosenki melodyjnie podobne na wzór tych oryginalnych. Jakie dzieła są w naszych sercach oraz które rozgrzewały do tańca w latach młodości naszych dziadków? Zapraszamy do najnowszej kompilacji letnich Nowości Singlowych #36!

The Animals – House of the Rising Sun

Słuchano tego kawałka od wielu dekad w jazzowych barach Nowego Orleanu o wschodzie słońca, mowa o utworze House of the Rising Sun od The Animals. Co ciekawe to formacja nie jest uznawana za oryginalnych twórców tego dzieła. Pochodzenie piosenki nie jest do końca znane, mówi się, że ta folkowa ballada amerykańska była znana muzykom jazzowym jeszcze przed I Wojną Światową. Opowiada o dziewczętach, które wyjechały ze swych miast do “domu uciech”, aby pomóc rodzinom się utrzymać w ciężkich czasach. Jednocześnie tekst jest przestrogą, aby nie zniszczyć sobie życia złymi decyzjami.

Elvis Presley – Can’t Help Falling in Love

Kto nie wzruszył się nigdy przy tym utworze, niech pierwszy rzuci kamieniem! Ballada rockowa Can’t Help Falling in Love wykonana przez króla Elvisa Presleya zawładnęła ludzkimi sercami w październiku 1961 roku. Pierwszy raz fani mogli ją usłyszeć w filmie Blue Hawaii, w którym wystąpił sam wokalista. Jednak historia wskazuje na to, że artysta stworzył to dzieło na podstawie pierwowzoru klasycznej kompozycji od Jeana Paula Egide Martiniego pt. Plaisir d’Amour, która powstała w XVIII wieku. Jednak fani i tak pokochali tą piękną balladę o miłości, którą Elvis kończył każdy swój koncert.

Eagles – Hotel California

Zameldujcie się z nami w historycznej podróży do Hotelu California od Eagles! Premiera piosenki miała miejsce w 1977, a zaledwie rok później otrzymała Nagrodę Grammy w kategorii najlepszego nagrania roku. Jednak to nie jedyne wyróżnienia, które dzieło otrzymało na przestrzeni lat, ponieważ w 2004 został umieszczony na liście 500 utworów wszechczasów magazynu Rolling Stone, gdzie się uplasował na 49. miejscu.

ABBA – Mamma Mia

Poczujcie letni klimat podróżując na grecką wyspę do musicalu Mamma Mia, z utworem o tym samym tytule od szwedzkiego zespołu ABBA. Gdy myślę o tym dziele, który dotarł na sam szczyt brytyjskiej listy przebojów, to wyobrażam sobie ludzi na plaży z napojami w rękach słuchających i tańczących do tego ponadczasowego kawałka. Pomimo tego, że piosenka powstała w 1975 roku, to do tej pory wzbudza wiele pozytywnych emocji i porywa tłumy do swawoli.

Kaoma – Lambada

Aby poczuć latynoskie rytmy i nauczyć się brazylijsko – boliwijskiego tańca lambady, warto poczuć te brzmienia oraz skorzystać z pomocy muzycznej jaką jest kawałek zespołu Kaoma o tytule Lambada. Od lat 80. XX. wieku króluje na imprezach. W roku 1987 został stworzony przez Lucię Mendez, by dwa lata później być odświeżonym przez Kaomę. Singiel najpierw był nagrany w języku hiszpańskim, by później być odnowiony po portugalsku.

Sara Rostkowska

Fot.: Sara Rostkowska