Włoski reżyser powraca z kolejnym filmowym hitem.

Marco Bellocchio, od 55 lat podbija Włoski i światowy rynek filmowy. W swoich produkcjach podejmuje często trudne i poruszające tematy, które w wielu przypadkach są jego ostrzem krytyki, uderzającym w politykę, prasę i media. Jego kontrowersyjne filmy mają tyle samo zwolenników, co przeciwników, ale przede wszystkim poruszają społeczeństwo.

Znany jest z filmów takich jak:

Witaj, nocy, który przedstawia zabójstwo w 1978 roku włoskiego premiera Aldo Moro, uprowadzonego przez terrorystów ze skrajnie lewicowego ugrupowania Czerwone Brygady,

Śpiąca Królewna, który opowiada o nagłośnionej przez włoskie media chorobie Eluany Englaro, której ojciec walczy o wstrzymanie sztucznego odżywiania córki,

Zwycięzca, który był jednym z jego głośniejszych filmów, ponieważ fabuła dotyczy samego wodza, Mussolliniego i jego wielkiego sekretu.

          Najnowszy, a za razem najdroższy film Marco Bellocchio Zdrajca, również przedstawia niesamowitą historię, mianowicie w centrum opowieści znajduje się Tommaso Buscetta, boss, który złamał omertę – mafijną zmowę milczenia. Dzięki jego zeznaniom doszło do najgłośniejszego procesu przeciwko Cosa Nostrze: tzw. maxiproces doprowadził do skazania 362 przywódców przestępczej organizacji, lecz to dopiero początek.

          Trzymająca w napięciu, nieoczywista historia, z przemianą głównego bohatera w tle oraz mrocznymi porachunkami mafii. Wszystko to składa się na film, który na Festiwalu w Cannes został nagrodzony kilkunastominutowymi owacjami. Autor za swoje wszystkie filmy otrzymał do tej pory 14 nagród, a do 37 innych był nominowany.

          Film możecie obejrzeć w kinie Meduza na ul. Oleskiej 45 w Opolu do 15 listopada. Nie może cię tam zabraknąć!

                                                       

Hanna Polowczyk
fot.: Kino Meduza