Podczas 11. Gali Finałowej Plebiscytu MediaTory poznaliśmy laureatów Studenckich Nagród Dziennikarskich.

W ubiegłą sobotę (2.12) w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego zgromadzili się młodzi adepci dziennikarstwa wraz z najlepszymi dziennikarzami w Polsce. Ci pierwsi wręczali nagrody drugim, a ci drudzy, mimo wielu już zdobytych nagród w swoim życiu, nie kryli zadowolenia z wyróżnień otrzymanych od młodszych kolegów po fachu. Wielu z nich wskazywało na wiarę i pokładane nadzieje w młodzieży, która na co dzień studiuje i realizuje dziennikarską pasję.

fot.: Łobzowska Studio 

Emocji nie kryła Ewa Ewart, która od studentów otrzymała statuetkę AuTORytetu 2017:

 

Reportażystka i producentka filmów dokumentalnych udzieliła też kilku rad młodym adeptom dziennikarstwa:

 

W kolejnych kategoriach ponad 10 tysięcy studentów dziennikarstwa z 22 polskich uczelni wybrało, według nich, najlepszych dziennikarzy minionego roku akademickiego.


W kategorii TORpeda statuetkę otrzymał Grzegorz Kwolek z radia RMF FM. Za bycie pierwszym, który dotarł do prawdziwego powodu zerwania negocjacji w sprawie zakupu śmigłowców Caracal. Za bieżące monitorowanie sprawy i błyskawiczne informowanie o jej nowych wątkach. Za bezstronne przeanalizowanie argumentów zarówno Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i firmy Air Bus.

 

W kategorii ObserwaTOR statuetkę otrzymał Maciej Czarnecki za „Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym.” Za obiektywny reportaż obalający mit o norweskim państwie idealnym. Za przybliżenie zasad funkcjonowania instytucji Barnevernet, wywołującej strach u imigrantów i omówienie działania pracowników tamtejszej opieki społecznej. Za kompleksowe przedstawienie problemu rozdzielania rodzin, widzianego oczami rodziców oraz pokrzywdzonych, ale i wyrządzających krzywdę dzieci.

W kategorii NawigaTOR statuetkę otrzymał Robert Mazurek – Poranna Rozmowa, RMF FM. Za codzienną dawkę publicystyki na żywo, przybliżającą aktualne wydarzenia z polskiej sceny politycznej. Za wywiady, które nierzadko wyznaczają temat bieżącej debaty publicznej. Za pełne celnych pytań scenariusze rozmów, a także dynamiczny i dociekliwy styl, który nie pozwala rozmówcy na ucieczkę od odpowiedzi. Nagrodę w imieniu redakcyjnego kolegi odebrał Grzegorz Kwolek.


W kategorii AkumulaTOR statuetki otrzymali Przemysław Babiarz i Włodzimierz Szaranowicz z TVP Sport. Za przepełnione dużymi emocjami relacje z tegorocznych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Za bezkonkurencyjny komentarz podczas zmagań naszych rodaków o medale. Za przekazywanie informacji o sporcie w sposób lekki i przystępny, pełen pozytywnej energii. Za rozgrzewanie w Polakach ducha sportu i zdrowej rywalizacji.

 


W kategorii ProwokaTOR statuetkę otrzymał Tomasz Piątek za książkę „Macierewicz i jego tajemnice”. Za publikację książki ujawniającej koneksje ministra Antoniego Macierewicza z rosyjskimi służbami i domniemanym szefem tamtejszej mafii. Za dotarcie do nieznanych wcześniej dokumentów i danych. Za tytaniczną pracę dziennikarską i szeroko zakrojone śledztwo, odsłaniające kontrowersyjne fakty z życia czołowego polityka.

 


W kategorii DetonaTOR statuetkę otrzymał Wojciech Bojanowski, „Śmierć w komisariacie” – Superwizjer, TVN. Za powrót do sprawy śmierci 25-letniego Igora Stachowiaka. Za zdobycie oraz publikację nieznanych wcześniej nagrań. Za materiał, dzięki któremu po roku od zdarzenia policjanci z wrocławskiego komisariatu zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Za wywołanie dyskusji na temat nadużywania władzy przez funkcjonariuszy wobec zatrzymanych.

 

W kategorii ReformaTOR statuetkę otrzymała Ewa Żarska, „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” – Polsat News. Za zbadanie sprawy i zdemaskowanie pedofila, na którego groźne wpisy internetowe nie reagowały organy prawa. Za szybkość działania i szokujący reportaż, pogrążający funkcjonowanie systemu. Za kilkumiesięczne dziennikarskie śledztwo i zgromadzenie informacji, umożliwiających wznowienie działań prokuratorskich w tej sprawie i wydanie listu gończego za podejrzanym.

Dziennikarka za nieujawnienie prokuraturze swojego informatora otrzymała 6 tysięcy złotych grzywny. Udało nam się porozmawiać z Ewą Żarską po gali MediaTory, pytając ją o to, jak istotna jest tajemnica dziennikarska w tego typu sprawach:

 

W kategorii InicjaTOR statuetkę otrzymał Krzysztof Stanowski za akcję #DobroWraca. Za zainicjowanie akcji charytatywnej na Twitterze i wykorzystanie medium społecznościowego do stworzenia cyklicznych akcji pomocy finansowej osobom chorym. Za zaangażowanie znanych sportowców w inicjatywę, która stała się przyczynkiem do czynienia dobra. Za wykonywanie dziennikarskiej misji, która wykracza poza jego specjalizację zawodową.

Organizatorami 11. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory oraz Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa UJ. Współorganizatorem Plebiscytu jest Uniwersytet Jagielloński. Sponsorem Głównym jest Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś Partnerem Strategicznym – Warszawski Instytut Bankowości. Narzędzia wspomagające monitoring mediów udostępnia Instytut Monitorowania Mediów.

Paulina Kurtyka
fot.: Paulina Kurtyka
zdjęcie główne: Łobzowska Studio