W niedzielę 8.12 na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej, pojawił się zadziwiający duet jazzowy Irek Głyk Vibes Expression.

W zeszłym sezonie artystycznym, Filharmonia Opolska zaproponowała coś dla pasjonatów bluesa. Ze względu na powodzenie jakim cieszył się projekt, jest on obecnie kontynuowany w nowej odsłonie “Jazz jest w FO.rmie”. Można zatem już teraz przygotowywać się na jeszcze więcej muzycznych popisów na scenie klubowej FO. Niech będzie to pocieszająca wiadomość dla miłośników jazzu, których zabrakło na koncercie Irek Głyk Vibes Expression.

Duet wibrafonowo-fortepianowy, w składzie Irek Głyk (wibrafon) oraz Paweł Tomaszewski (piano), tworzą muzykę zadziwiającą oraz niezwykle klimatyczną. Ich ścieżki połączyła Akademia Muzyczna w Katowicach, z której obydwaj muzycy poniekąd się wywodzą. Jak przyznał po koncercie Paweł Tomaszewski, słuchacze często wychodzą z ich koncertów zadziwieni, ze względu na ich nietypowy skład instrumentalny. Pomimo widocznego zmęczenia tak energicznym występem, udało się przeprowadzić z nim krótką rozmowę, w której zdradził m. in. jaką muzyką inspiruje się ich duet.

 

 

 

 

 

Podczas koncertu, lider zespołu utrzymywał kontakt z publicznością, chcąc podtrzymać “rodzinną atmosferę”, którą szczególnie ceni grając na scenie klubowej FO. Słuchacze mieli zatem okazję zrozumieć, jakie historie stoją za kompozycjami albo z myślą o kim były tworzone. Ponadto, podczas koncertu Irek Głyk dedykował utwory samej publiczności i nieraz upewniał się, czy słuchacze “mają dobry dzień”. Paweł Tomaszewski zauważył natomiast, że byli oni szczególnie skupieni podczas ich koncertu, co bardzo mu odpowiada. Można zatem powiedzieć, że artyści oraz publika wspólnie tworzyli jazzowy klimat w Filharmonii.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o plany artystów, jeszcze przed świętami zagrają dwa koncerty w Austrii. Co dalej? “Zobaczymy co przyniesie przyszły rok”, stwierdził Paweł Tomaszewski. Być może uda im się powrócić do Opola i Filharmonii, o których mówią bardzo entuzjastycznie.

 

Kolejnych koncertów w FO w ramach cyklu “Jazz jest w FO.rmie” można spodziewać się po nowym roku. Najbliższe wydarzenie to 40. lecie pracy twórczej Marka Raduli, na którym pojawi się artysta wraz z Krzysztof Ścierańskim oraz Przemkiem Kuczyńskim. Koncert odbędzie 2. lutego, w niedzielę o 18:00. Bilety w cenie 35 zł. są dostępne na stronie FO.

Autor.: Weronika Wiora
Fot.: Kuba Lulewicz