Fotografia ma wiele wymiarów. Zaczynając od zwyczajnych zdjęć jakie robimy sobie, znajomym, rodzinie czy swoim zwierzakom, kończąc na na artystycznej fotografii, która może wywołać niezwykłe doznania estetyczne. Jednak gdzieś pomiędzy tym znajdują się takie, które dokumentują ważne czy wręcz kultowe wydarzenia.  

Fani i fanki fotografii mają co wybierać spośród różnorakich wystaw zdjęć. Nieraz organizatorem takowych bywają biblioteki, mimo że aparat i książka nie są skojarzeniem, które pierwsze przychodzi na myśl. Także Miejska Biblioteka Publiczna nie pozostaje obojętna na takie inicjatywy. Tym razem zorganizowała 60×60, czyli wystawę zdjęć Ryszarda Łabusa i Jerzego Stemplewskiego.

Obaj panowie to doświadczeni fotografowie. Ryszard Łabus pracował w opolskim Oddziale Polskiego Radia i Telewizji, gdzie pełnił właśnie funkcję operatora kamery i fotografa. Robił zdjęcia z Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w latach 1973-1986, a także maczał palce w filmach dokumentalnych, np. przy filmie Niemcy w reżyserii Dariusza Króla.

Z kolei Jerzy Stemplewski to fotoreporter z „Trybuny Opolskiej”, a także współpracownik „Super Ekspressu” czy „Schlesische Wochenblatt”. Otrzymał również propozycję pracy w amerykańskim „Newsweeku”, choć niestety nie skorzystał z tej szansy, ponieważ nie pozwoliły mu na to ówczesne realia polityczne. Pojawienie się tej możliwości miało związek z tym, że pan Stemplewski studiował w trybie korespondencyjnym na New York Institute of Photography. Fotografował wydarzenia takie jak powódź w 1997 roku czy pierwszą transplantację w Centrum Chirurgii Serca w Krakowie.

Sama wystawa będzie dotyczyła Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, będzie to aż 360 zdjęć od każdego z autorów. Może pokażą magię chwil związanych z kultowym festiwalem.

Dlaczego akurat 360 zdjęć? Skąd zostały sprowadzone zdjęcia?Słowem, co warto wiedzieć o wystawie. O tych wszystkich szczegółach opowiedziała Agnieszka Plech z działu promocji biblioteki:

Ekspozycję można zobaczyć od 19 do 29 maja w główniej filii MBP, a dokładniej rzecz biorąc, w fotogalerii.

Dariusz Kucharek

Fot.: Pixabay