Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich kobiet. Płeć piękna pragnie w tym dniu poczuć się docenioną i ważną. Z tej okazji Opolska Filharmonia wychodzi nam naprzeciw.

Wszechobecna pogoń za dobrymi dźwiękami muzyki klasycznej, poważnej czy rozrywkowej, zdaje się nie mieć końca. Opolska Filharmonia już w najbliższy piątek, z okazji Dnia Kobiet szykuje dla nas nie lada gratkę. Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Wojciecha Rodka. Muzyka, której autorem jest ważna postać, człowiek mający na koncie, jeszcze przed ukończeniem trzynastego roku życia, między innymi operę i oratorium. Dzień Kobiet, to dobra okazja, by zaprezentować utwory wspaniałego artysty. Tak oto wieczór poświęcony będzie w całości Nino Rocie.

Nino Rota urodził się w 1911 roku w Mediolanie. Jest Włochem z krwi i kości. Fenomenalna wyobraźnia muzyczna i znakomity warsztat kompozytorski Roty utrwaliły jego nazwisko, choć głównie w historii muzyki filmowej. Każdy szanujący się miłośnik kinematografii na pamięć zna motywy ze ścieżki dźwiękowej do “Ojca chrzestnego” Francisa Forda Coppoli. Jedną z najczęściej wybrzmiewających na antenie radia RMF Classic melodii, jest przepiękny temat “What Is a Youth” z “Romeo i Julii” Franco Zefirellego. To także Rota! Obdarzony niezwykłą wyobraźnią i inwencją melodyczną, dbały o efektowną instrumentację, sięgający do rozległych pokładów tradycji (jak barok lub Wagner) stał się mistrzem wyrafinowanej muzyki filmowej. Zaprzyjaźniony z Federico Fellinim przez lata ścisłej współpracy stworzył do jego filmów ilustrację muzyczną.

Najbardziej znamienna dla jego twórczości okazała się jednak wieloletnia przyjaźń z Federico Fellinim. “La Strada”, “Dolce Vita”, “Osiem i pół”, “Rzym” czy “Casanova”, to tylko niektóre z ich wspólnych dzieł. Mało kto wie, że Nino Rota nie widział wszystkich filmów Felliniego. Bywało tak, że reżyser opowiadał o czym będzie obraz, a kompozytor siadał przy fortepianie
i tworzył muzyczną ilustrację słów przyjaciela. Powstawała dźwiękowa warstwa, którą sugerując się Fellini, realizował później film. Takie priorytety! Muzyka filmowa Roty wypełni drugą część marcowego wieczoru. Wydarzenie to na pewno pozostanie w pamięci wielu wrażliwych na dobrą muzykę ludzi. Natomiast każdy doświadczy spektakularnych wrażeń. Filmy, których ścieżki dźwiękowe przyprawiały nas niegdyś o dreszcze na całym ciele, będą odtworzone w wersji symfonicznej. Jest to na pewno ważne wydarzenie także dla znawców dobrego kina.

Warto i trzeba jednak wiedzieć, że Nino Rota odebrał staranne wykształcenie muzyczne. Inny wyśmienity Włoch, Arturo Toscanini, poznawszy się na talencie Roty, doradził mu kompozytorskie studia w Filadelfii. W Stanach Zjednoczonych naturalne predyspozycje Roty rozkwitły i nabrały rozmachu. Równolegle do kreowania partytur filmowych, właściwie do końca życia kompozytor tworzył też muzykę autonomiczną, symfoniczną i wokalno-instrumentalną.

Więcej o programie koncertu i dyrygencie na stronie internetowej: https://filharmonia.opole.pl/wydarzenia/koncert-na-dzien-kobiet/

Dzień Kobiet w Filharmonii Opolskiej
8 marca, godz. 19:00
Bilety: 25 zł/ 15 zł
Fot. Michał Grocholski,
www.bbc.co.uk

Mateusz Siedlecki