Coraz częściej podróżujemy, ale czy świadomie? Dla amatorów wszelakich wyjazdów powstała inicjatywa, dzięki której uczestnicy mają niepowtarzalną okazję aby zrozumieć problemy globalnej turystyki; jej wpływów na lokalne społeczności, gospodarkę, środowisko oraz kulturę.


Obecnie, podróżowanie jest względnie tanie i łatwe do zorganizowania. Z taką sytuacją, wiąże się wiele zjawisk społecznych, o których przeciętny turysta nie rozmyśla za wiele. Bezmyślne fotografowanie, czy traktowanie lokalnych społeczności jako „część atrakcji” – między innymi takie zachowania staną się przedmiotem dyskusji w sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej, podczas warsztatów świadomego podróżowania. Gabriela Zaharańska z MBP, wyjaśniła kim w takim razie byłby turysta świadomy, tzw. „post-turysta”.

Organizacja o nazwie „Post-turysta”, swoją ideę przedstawia w następujący sposób: „Powstaliśmy by skomplikować ludziom myślenie o wakacjach, […] wyposażyć turystów w świadomość globalnych współzależności, przyczyn i konsekwencji turystycznych zachowań…

Do kogo kierują swoją wiadomość? Do każdego ambitnego podróżnika, który chce zrozumieć jak skomplikowane procesy zachodzą na świecie, w imię łatwych i tanich wakacji. Na warsztaty, zaproszone są osoby w każdym wieku , szczególnie takie które dopiero zaczynają swoją przygodę z organizowaniem wyjazdów, np. studenci.

 

Wydarzenie jest całkowicie darmowe, wystarczy zapisać się telefonicznie. Warsztaty odbędą się 30. listopada od godziny 11:00 w 4. Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Przypominamy, że zostały już tylko ostatnie miejsca!
Link do wydarzenia, gdzie znajduje się numer telefonu: LINK

Weronika Wiora
fot.: mbp.opole.pl