Audioriver to jeden z najważniejszych festiwali w Polsce, który z roku na rok pnie się coraz wyżej na scenie rozrywkowej. Fani muzyki elektronicznej mogą odetchnąć, ponieważ kolejna edycja już w lipcu!

Audioriver Festival to wydarzenie, które zrzesza fanów muzyki elektornicznej w jedym miejscu. Sympatycy takich gatunków muzycznych jak house, techno i drum & bassu mogą znów pojechać do Płocka i przez 3 dni słuchać swoich ulubionych artystów. Jednak na festiwalu pojawią się też wykonawcy ze świata alternatywy, popu, rocka i hip-hopu.

Pierwsza edycja odbyła się w 2006 roku. Wtedy przyszło 10 000 osób i były 3 sceny. Z roku na rok festiwal się rozrastał; powstawało coraz to więcej scen i stref a także zapraszano więcej artystów i wykonawców. Wydarzenie zostało docenione przez UK Festival Awards i European Festival Awards a także zdobyło wiele nagród m.in. SUPERHIRO w kategorii Wydarzenie Roku, Nagroda Złoty Spinacz w kategorii Kultura a także Festiwal Roku Polska w plebiscycie Munoludy.

Audioriver Festival składa się z 3 dni. Główna część Audioriver, obejmująca piątkową i sobotnią noc, odbywa się na malowniczej plaży nad Wisłą. Centrum aktywności Audioriver za dnia w piątek i sobotę to z kolei Stary Rynek, znajdujący się w bardzo bliskiej odległości od plaży. Tam odbywają się Targi Muzyczne Audioriver, spotkania z artystami i osobistościami kultury oraz towarzyszące im darmowe koncerty. Od 2014 roku zwieńczeniem festiwalu jest Sun/Day, czyli wydarzenie podczas trzeciego dnia Audioriver, które poza pierwszą edycją, zorganizowane jest w parku pomiędzy ulicami Mostową i Rybaki. Trzy dni to jednak za mało dla festiwalowiczów, dlatego organizatorzy postanowili dodać jeszcze jeden dzień. Dodatek przewidziany jest na 1 sierpnia i nazywa się Sun/Day – Repeta.

Audioriver to nie tylko festiwal, gdzie można słuchać muzyki i się dobrze bawić. To także inicjatywy społeczne, które mają na celu pomagać ludziom i nie tylko. AUDIOHOME: #jesteś w domu to pomysł, ramach którego zaprasza się do dialogu na temat bezpieczeństwa, wykluczeń, i społecznego znaczenia festiwali oraz branży muzycznej. Coraz to więcej osób jeździ na wydarzenia muzyczne w pojedynkę, natomiast odnalezienie się w wielotysięcznym tłumie jest cięższym orzechem do zgryzienia. Uczestnicy zgłaszają potrzebę wprowadzenia zmian, by zacząć reagować na przemoc, dyskryminacje czy ataki paniki. Dlatego też zbliżająca się edycja Audioriver będzie świętem wolności i powrotem do domu, w którym każdy może czuć się sobą. Dzięki tej inicjatywie, na festiwalu powstanie strefa bezpieczeństwa, w której to, każdy będzie mógł się zgłosić w nagłych wypadkach, doraźne wsparcie medyczne i psychologiczne oraz będą mogli zgłaszać niepokojące ich sytuacje. Akcja AUDIOHOME: #jesteś w domu będzie dostępna w mediach społecznościowych. Artyści, eksperci, przedstawiciele organizacji czy festiwalu będą się wypowiadać na temat bezpieczeństwa.

Dodatkowo Audioriver Festival może się pochwalić swoim zaangażowanie w projekty ekologiczne czyli #audiorivergoesgreen. Jest to akcja mająca na celu podnieść świadomość ludzi na problemy klimatyczne, ekologiczne i nie tylko. Sam festiwal idzie bardzo postępowo w tym kierunku. Oprócz wprowadzania w sferze gastro zwrotnych kubków wykonane z grubego plastiku czy unikanie jednorazowych opakowań, to dodatkowo inwestują w social media, na których przygotowano panele dyskusyjne z naukowcami, ekspertami czy aktywistami z Extinction Rebellion. Całą rozpiskę tematów na najbliższe spotkania znajdziecie na Facebooku.

Jagna Niedzielska – kucharka, eko-ambasadorka i propagatorka ruchu zero Waste. Prowadzi panele dyskusyjne edukujące m.in w #audiorivergoesgreen w duchu less waste,  oszczędność w kuchni, przemyślane zakupy oraz opowiada o mitach tyczących się marnowania żywności.

Audioriver Festival nie mógł się niestety odbyć w 2020r. przez pandemię, natomiast jest już podana data na wznowioną imprezę. 23-25.07.2021 + 01.08.2021 event oficjalnie wystartuje i znów zaprosi festiwalowiczów do miasta Płock. Pierwszymi  ogłoszonymi artystami są: Baasch, BICEP live, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame oraz Paula Temple b2b SNTS. Bilety jeszcze można zakupić pod linkiem.

Nicol Rzotki, Katarzyna Okos
fot.: Facebook – Audioriver, muno.pl