Mimo, że widok za oknem zachęca zdecydowanie do pozostania w ciepłych łóżkach aniżeli do jesiennych spacerów, tak w tym roku warto jednak nie oddawać się w ręce chandry i wziąć aktywny udział w 17. odsłonie Opolskiej Jesieni Literackiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę w Opolu.

W tym roku organizatorzy zadbali, aby ich program trafił do czytelników wszystkich grup wiekowych oraz pasjonatów literatury różnego gatunku. Wydarzenie rozpoczyna dzisiaj inauguracja w Sali Kameralnej NCPP, na którym możemy posłuchać koncertu Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego. W następnych dniach odbędzie się spotkanie z Tomaszem Różyckim – poetą, który mieszka w Opolu, wydał parę tomów poezji, a jego zainteresowaniem jest literatura francuska czy też z Łukaszem Orbitowskim – laureatem m.in. Paszportu „Polityki”. Ponadto stworzył fascynującą opowieść o nas samych o nazwie “Kult”. Spotkanie obędzie się również z Ryszardem Krynickim, który w 2005 roku został nominowany do Literackiej Nagrody Nobla. Jest uznanym, jednym z najważniejszych twórców polskiej poezji. Dla tych, którzy zafascynowani są podróżami to będzie dobra okazja aby zapoznać się bliżej z twórczością Leszka Cichego, który jest polskim alpinistą, autorem książki “Trzy Bieguny. Dotknąć Niemożliwego” czy Filipem Springerem, który napisał “Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”. Pisarz wyruszył na Północ, aby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. To również opowieść o niemożliwej ucieczce od systemu i o świecie rozpiętym między prawdą a fikcją. Intrygującą pozycją jest też “Na marne” Marty Sapały, czyli zbiór reportaży o codzienności, o nawykach, który pozwoli nam stać się świadomym konsumentem i zagłębia dogłębnie temat marnowania żywności.

Organizatorzy nie zapomnieli również o fanach kryminałów, w tym celu będzie możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z Anną Kańtoch, która napisała trzymający w napięciu thriller “Pokuta”. A dla osób wrażliwych na piękno natury polecamy spotkanie z Urszulą Zajączkowską i zapoznanie się z jej dziełem “Patyki, badyle”. Już samo czytanie tej książki przypomina spacer z autorką, która czule spogląda na świat, który ją otacza i czym zaraża swoich czytelników.

Również dla dzieci i młodzieży nie zabraknie atrakcji w postaci warsztatów i szkoleń oraz fascynujących spotkań z inspirującymi osobami, m.in Olą Niepsuj, która jest jedna z najzdolniejszych polskich ilustratorek i graficzek, Izabelą Ziębą – autorką “Czy to krótko, czy to długo”, czyli książki poświęconej dla wszystkich niecierpliwych oraz z Wojciechem Bonowiczem – polskim dziennikarzem, poetą i publicystą.

Wydarzenie trwa od 4 listopada do 3 grudnia, a w każdy dzień bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Ciepłe słowa dla wszystkich biorących udział w Opolskiej Jesieni Literackiej kieruje Kierownik Działu Promocji Danuta Łuczak.

 

 

Ola Anczyk
fot.: mbp.opole.pl