Z czym kojarzy nam się biblioteka? Zazwyczaj z czasami szkolnymi, z miejscem, w którym wypożyczaliśmy lektury i uczyliśmy się do egzaminów. Na ogół nie łączymy biblioteki z ciekawymi eventami czy miłym spędzaniem wolnego czasu. Jednakże Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu przełamuje te stereotypy i pokazuje, że można tu spędzić wolną chwilę w interesujący i niebanalny sposób.

Właśnie rusza wydarzenie 16. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, których tytułem jest Moc Baśni. Wydarzenie rozpoczyna Noc z Andersenem. Wtedy dzieci będą mogły mieć okazje spędzić noc w bibliotece, słuchając baśni. Na dodatek program zakłada promowanie wartościowych książek dla młodzieży. Jest to również idealna okazja do spotkania z mistrzem opowiadania – Jerzym Szufą.

Również w tym samym dniu odbyła się piąta edycja Studencko – Doktoranckiej Konferencji pod tytułem Cultura Animi, która dotyczyła edukacji w epoce antycznej i nowożytnej. Można było tam posłuchać wystąpień dotyczących wychowania i wykształcenia człowieka, rozwoju szkolnictwa oraz prawa oświatowego. Zaciekawić mogły również tematy związane ze środowiskami pedagogicznymi, uczniowskimi i studenckimi, a także relacjami mistrz – uczeń. Konferencja składała się z dwóch paneli obejmujących kolejno epokę starożytną i nowożytną. Organizatorami było Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Instytutem Historii. Dla zainteresowanych takimi eventami jest dobra wiadomość: następna konferencja, dotycząca podróżników, odbędzie się 20 maja. Niezaprzeczalnie, udział w takich wydarzeniach zdecydowanie poszerza nasze horyzonty – w aspekcie wiedzy, kreatywności i zainteresowań. Niewątpliwie takie eventy pozwalają spojrzeć z ciekawszej strony na literaturę i naukę.

 

Fot.: Konferencja Studencko – Doktorancka “Cultura Animi” 2018 – wydarzenie FB
Aleksandra Anczyk