Motywacje kryminalistów bywają niekiedy na tyle zagadkowe, że naprzeciw temu wyzwaniu stają wykształceni w tym zakresie studenci. Posiadają oni wszechstronną wiedzę pozwalającą im zapoznać się głębiej z aspektami zarówno rozpoznawania, jak i zwalczania przestępczości. Czy wobec tego wy bylibyście gotowi wkroczyć na miejsce zbrodni i poznać prawdziwe oblicze kryminalistów?

Etymologia słowa kryminologia swoje korzenie zapuszcza w głąb dwóch różnych języków: łaciny i greki. Greckie logos, a więc nauka, przeplata się z crimen, czyli przestępczością. Stan ten uzasadniony jest tym, iż dyscyplina ta bierze pełnymi garściami z osiągnięć nauk społecznych takich jak socjologia i psychologia – badając jednostkę w chwili popełnienia przestępstwa lub obserwując, w jaki sposób społeczeństwo zachowuje się wobec czynu zabronionego (obarczonego karą zawartą w poszczególnych regulacjach prawnych).

6 maja o godzinie 19:00 w ramach XVIII edycji Opolskiego Festiwalu Nauki zorganizowane zostanie spotkanie, na którym odpowiemy sobie na pytanie: Jak dowiedzieć się, że ktoś popełnił przestępstwo? Całość wystąpienia będzie mieć formę online, a możecie w nim uczestniczyć na Facebooku Opolskiego Festiwalu Nauki. Ponadto wstęp jest wolny i nie musicie wcześniej zgłaszać swojej chęci uczestnictwa.

Prowadzący spotkanie, dr Rafał Wielki, koordynator kierunku prawo z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego rozwiewa wątpliwości odnośnie grupy docelowej słuchaczy oraz przekonuje o uniwersalizmie zjawiska, którego wyjaśnienia się podejmuje:

Spotkanie jest skierowane do wszystkich zainteresowanych tematyką kryminalną, również osób, które po prostu pasjonują się serialami o tematyce policyjnej lub lubią czytać kryminały. Plan jest taki, żeby tematyka nie była hermetyczna, tylko dla studentów prawa i kierunków pokrewnych, lecz wszystkich, którzy mają ochotę dowiedzieć się, jak identyfikuje się przestępców.

Objaśnia także, na co będzie kładziony akcent w prezentacji:

Poruszymy zagadnienia związane z kryminalistycznymi badaniami identyfikacyjnymi. Jakie ślady sprawcy zostawiają na miejscu zdarzenia, jak należy je ujawniać, zabezpieczać, a później interpretować. Omówię również kwestie ról procesowych poszczególnych osób uczestniczących w oględzinach miejsca zdarzenia. Postaram się również zobrazować to kilkoma przykładami praktycznymi.

Forma spotkania będzie miała charakter wykładu konwersatoryjnego, czyli jak wyjaśnia dr Wielki, będzie to ,,Wprowadzenie do tematu i ukazanie najważniejszych zagadnień w formie prezentacji multimedialnej, by później nawiązać ze słuchaczami żywą dyskusję“.

Podjęta tematyka identyfikacji kryminalistycznej to środowisko wieloskładnikowe. Niezależnie od kierunku studiów jakie obraliście, z pewnością znajdą się tam pewne aspekty wspólne – być może będziecie mieli także okazję spojrzeć na przedstawiane sytuacje z całkiem nowego punktu, a wiedza, która zostanie z wami, przysłuży się w jakiś sposób waszej edukacji. Jeżeli temat wyda się Wam intrygujący, na fanpage’u Koła Naukowego
Kryminalistyki i Kryminologii WPiA UO można poczuć się jak Sherlock Holmes, przemierzając gąszcz ciekawych paneli edukacyjnych przygotowanych przez kadrę, jak określił to dr Rafał Wielki:

Zdolnych, pełnych pasji studentów, którzy próbują poszerzać swoje zainteresowania tematyką kryminalną. Nasi studenci mają do dyspozycji małe laboratorium kryminalistyczne w budynku Wydziału Prawa i Administracji, gdzie w praktyce trenują swoje umiejętności związane m.in. z zabezpieczaniem śladów kryminalistycznych. Serdecznie zachęcam do kontaktu z członkami koła, gdyż — mimo pandemii i ograniczonych możliwości działania — podejmują bardzo wiele inicjatyw, które są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Aleksandra Kłos
Fot.: Czwartkowe spotkania z nauką: Jak dowiedzieć się, że ktoś popełnił – Facebook